Kāzu fotogrāfs Andrejs Zavadskis
 BILDĒT KĀ SEV.

"Es bildēju kāzas tā, kā gribētu, lai uzbildē man !". Šis ir  princips pēc kura es vados, bet ne visi saprot ko tad tas īsti nozīmē un kas aiz tā slēpjas. Tāpēc mazliet pastāstīšu par savu kāzu fotografēšanas virtuvi.

Sev.

    Pirmais kad sāku bildēt kāzas bija nostādīt sev mērķi, lai turpmāk vadītos pēc tā. Un tas bija bildēt tā, lai patiktu man, bildēt tā, lai gribētu bildes piekārt sev pie sienas! Lai tā nav vienkārši smuka bilde, bet kaut kas vairāk.  Jūs pamanījāt , ka mērķī nav neviena vārda par klientu, jo strādāt priekš klienta ir mēģinājums izpatikt simtu un vienai gaumei un uzskatiem, jo vienam patīk meita, bet otram kleita, tāpēc nolēmu bildēt tā, lai pašam izpatiktu, un ja kādam tas patiks, tas būs tikai par labu. Kā laiks rādīja rezultāts nelika sevi gaidīt un tagad varu secināt, ka tas ko daru, patīk daudziem.

Bildēšanas stils.

    Vairākas reizes sastopoties ar video operātoriem un fotogrāfiem manīju, ka viņu fotografēšanas stils ir nepārtraukta iejaukšanās un jaunā pāra koriģēšana jebkuros sīkumos (neiet runa par pozētām bildēm). Nodomāju, ka tādā gadījumā zūd visa kāzu burvība, kad tevi nepārtraukti rausta gatavojoties, velkot kleitu, sēžot pie galda un citos momentos (izņemot pozētās bildes kur koriģēšana ir nepieciešama.). Sanāk reāla kāzu demonstratīva rādīšana un pozēšana visu laiku. Un nolēmu, ka labākais veids priekš manis ir reportāžas bildēšanā ir neiejaukties un likt kāzām ritēt tā kā tās notiek, ķerot tikai īstos momentus dabīgā procesā.. Protams sastapos uzreiz ar daudzām problēmām kā nepietiekama gaisma, lēns autofokus, neprecizitāte, kas atkarīga no tehniskā nodrošinājuma. Pozētām bildēm piegāju radoši, sāku izmantot gan studijas gaismas un citus aksesuārus, un vienmēr cenšos panākt bildēšanas laikā to ko gribu, lai pēcapstrādi novestu līdz minimumam. Esmu dzirdējis no daudziem neinformētiem cilvēkiem, kas uzskata, ka es pārāk iejaucoties bildēm un mainot fonus utt, Patiesībā nevienā bildē foni netiek mainīti un maksimālā korekcija ir krāsu balansa maiņa, tonālās izmaiņas, kontrasts un viss.

Tehnika.

    Pirmos divus gadus bildējot kāzas papildus bija vēl viena mērķa īstenošanas operācija. Šis mazais mērķis bija iegūt un strādāt ar labāko tehniku kāda ir pieejama. Tehnikai arī ir sava nozīme, bet ne primāra. Laba tehnika ļauj brīvāk un radošāk strādāt fotogrāfam, nezaudējot kadrus dēļ lēna un neprecīza autofokusa, iegūt augstas kvalitātes bildes sliktos gaismas apstākļos, nezaudēt kadrus reportāžā lēnas kameras dēļ. Un tikai dažus mēnešus atpakaļ sasniedzu savu sapņu tehnikas līmeni, par kuru sapņoju visus 2 gadus, ļaujot gan pašam ērti strādāt, gan priecēt klientu par kvalitatīvām un radošām bildēm.
 

Datu drošība.

    Būdams nedaudz IT jomas pārzinātājs ļoti rūpīgi piegāju pie bilžu drošības jautājuma. Jo kāzas taču vairākumam ir vienu reizi mūžā un zaudēt muļķīgu iemeslu dēļ bildes manuprāt ir nepiedodami, tāpēc jau bildēšanas laikā bildes tiek dubultotas divās atmiņu kartēs, lai izvairītos no atmiņu karšu brāķa vai sabojāšanas. Apstrādes datorā tiek izmantotas RAID Mirror sistēma, lai izvairītos no cietā diska sabojāšanas un tiek uzturēts papildus serveris bilžu rezerves kopijas uzturēšanai, lai izvairītos no datoru vīrusiem, zagļu un ugunsgrēka negadījumiem. Bildes klientam tiek atdotas uz speciāliem arhivēšanai paredzētiem ar zelta kārtiņu pārklātiem DVD diskiem, kuru arhivēšanas mūžs ir ~100gadi (parastiem DVD diskiem tas ir 10gadi). Pēc kāzām visas bildes tiek arhivētas divos datu nesējos un uzglabātas dažādās vietās, lai gadījumā, ja klients nozaudē vai sabojā disku ar bildēm, tās būtu pieejamas pie fotogrāfa arī pēc 5 gadiem.

Apmācības.

    Esmu sācis arī apmācīt jaunos fotogrāfus un vadu kāzu seminārus fotogrāfiem, lai pastāstītu par savu redzējumu, pieredzi un uzskatiem. Vēlme ir mazliet izmainīt Latvijas kāzu fotogrāfu tirgu, lai ir vairāk fotogrāfi, kas vairāk domā par labu bilžu iegūšanu, nevis par naudas pelnīšanu vai klienta izpatikšanu.

Rezultāts.

    Viss lielākais fotogrāfa prieks ir tāds, ka atrodas cilvēki kas ciena un saprot, ko nozīmē kāzu fotografēšana. Ka tas nav tik kameras nopirkšana un pogas spaidīšana. Tas ir bieži 15 stundu fizisks un morāls darbs, pēc kura seko nedēļas darbs pie datora. Viss vairāk priecē, ka daudzi jaunie pāri, kuriem esmu bildējis kāzas, paši ir fotogrāfi vai fotogrāfi-amatieri. Tas priekš manis ir rādītājs, ka cilvēki, kuriem patīk fotogrāfija, ciena manu darbu un izvēlās mani par savu kāzu fotogrāfu.

 

 

Fotogrāfs Andrejs Zavadskis
http://kazas.andreart.net

 

 

Visi raksti ir balstīti uz personīgie un kolēģu pieredzi.
Raksti patstāvīgi tiek papildināti.
Ja Jums ir kas piebilstams droši rakstiet.

Bez autora atļaujas rakstus pārpublicēts ir aizliegts.

 

 


 
 
 
   

     

     
Copyright © Andrejs Zavadskis 2005
Bildes aizliegts izmantot bez autora atļaujas.