Kāzu fotogrāfs Andrejs Zavadskis
 FOTOGRAFĒŠANA KĀZU DIENĀ.

Tuvojās kāzas un īstais fotogrāfs ir nolīgts, bet ko darīt tālāk, lai izdotos labas bildes ? Nākošais raksts dos vairākus padomus gan organizatoriem, gan jaunam pārim, gan vedējiem, lai atmiņas no kāzām tiktu attiecīgi iemūžinātas.

Kāzu plāns.

    Visbiežāk kāzu bildēšanu izjauc vedēji vai kāzu organizatori, neatvēlot vai neieplānojot bildēšanai laiku. Vedēji bieži pārcenšas ar kāzu plānu un sastāda ļoti aktīvu programmu, kuru nepareizi saplānojot kāzu dienā nevar pilnībā izpildīt. Notiek steiga no viena posma līdz otram un dažreiz pat bildēšanas laiks tiek ignorēts vai novests līdz neiespējamam minimumam. Dažreiz vedēji ir ļoti nesagatavoti un tad jaunais pāris ir spiests ņemt iniciatīvu zvanīties, darīties un organizēt nākošos notikumus. Vedēji, atceraties, ka kāzu dienā jaunam pārim ir jābauda un jāatpūšas, nevis jākārto darīšanas, kas saistītas ar kāda kāzu procesa organizēšanu un problēmu risināšanu.
    Neaizmirstiet organizatorus vai vedējus vienkārši pabrīdināt, lai atvēl laiku gan kopbildēm, gan jaunā pāra smukumbildēm.

Kāzu reportāža.

    Kāzu reportāža notiek visas kāzas garumā. Jo kāzas ir jautrākas un bagātākas ar notikumiem, jo vairāk būs reportāžu bildes. Lai visi kāzu notikumi tiktu iemūžināti ieteikums kāzu fotogrāfu ņemt līdzi jaunā pāra kāzu transportā, ja tas protams ir iespējams. Tādā veidā fotogrāfs visu laiku būs tuvumā un Jums nezināmus vai neparedzētus notikumus varēs operatīvi iemūžināt. Pretējā gadījumā fotogrāfs ar savu transportu var atpalikt vai sajaukt virzienu, un negaidīti notikumi tiks palaisti garām.
    Jaunam pārim ieteikums  nebaidīties izradīt emocijas vienam pret otru. Skūpstoties atdoties šim procesam pilnībā, nevis halturēt. Ir diezgan nepatīkami vērot uz bildes skūpstu, kur viens no jaunajiem ir atvēris acis un skūpsta laikā skatās pa malām. Ja fotogrāfs aktīvi bildē reportāžu mēģiniet nepievērst viņam uzmanību. Tad bildes būs dabīgākas un nepiespiestas.

Kopbildes.

    Pozētām bildēt ir obligāti jāatvēl laiks. Pirmās un svarīgākās pozētās bildes ir kopbildes. Tās ieteicams bildēt pēc baznīcas vai pēc zagsa, kad viesu skaits ir vislielākais. Nemēģiniet to atlikt uz vēlāku laiku, jo laika apstākļi ir mainīgi un Jūs (jaunais pāris) nezināt, kas Jūs sagaidīs vēlāk (atrakcijas, konkursi, izdarības, sagaidīšana). Vēlāk atliekot kopbildi būs grūtāk un laikietilpīgāk savākt visus viesus. Ja laika vai vietas apstākļu dēļ tas nav iespējams, tad kopbildi ir iespējams veikt pēc sagaidīšanas pie viesu nama, bet par to obligāti tad ir jāpabrīdina organizatori un jāaprēķina, vai nebūs jau tumšs nonākot viesu namā. Vidēji kopbildēm aiziet 30 min, bet ja viesu skaits ir virs 100 cilvēkiem tad laiks var būt ilgāks līdz pat stundai, jo viesi gribēs arī individuāli nobildēties ar jauno pāri.

Smukumbildes.

    Otrās svarīgās pozētās bildes ir jaunā pāra smukumbildes. Tam ir jāatvēl vismaz vienu vai divas stundas. Vietu izvēle var būt dažāda. Populārākās vietas Rīgā ir Vecrīga, Basteikalns, Kronvalda parks,  Botāniskais dārzs, A-B dambis (pretī Radison SAS), Balasta dambis (Saules Akmens), Arkādija parks, Melngalvju Nams u.t.t. Bildēšanas vieta var būt izvēlēta arī spontāni braucot ar kāzu mašīnu vai ieplānota iepriekš. Ja ceļa laikā Jums rodas kādas idejas droši tās izsakiet Jūsu fotogrāfam.
    Ja Jums ir liels paziņu loks vienmēr var sarunāt kādu īpašu un oriģinālu vietu šādai bildēšanai (piemēram, ja kāda paziņas darba vietā ir interesants interjers). Atceraties, ka pozētām bildēm ir vajadzīgs laiks un par to ir jāpabrīdina gan organizatori, gan vedēji, lai nerastos nepatikšanas. Dodoties bildēties divatā, ieteikums to darīt bez viesiem. Viesi ļoti bieži rada papildus grūtības, tiek novērsta Jūsu uzmanība, viesi bieži traucē bildēšanas procesam. Bieži kāds viesis noklīst pa ceļam un tas kavē pārējos procesus.

Pie galda.

Bieži tiek uzdotas jautājums vai fotogrāfs jāsēdina pie galda. Protams! Jo fotogrāfs ir tāds pats cilvēks kā Jūs, kurš pēc skraidīšanas un bildēšanas bieži ir izsalcis un izslāpis. Vienīgi gribu piebilsts par fotogrāfa sēdvietas atrašanās vietu. Dažreiz notiek tā, ka fotogrāfs, muzikants un video operators tiek apsēdināts ļoti tālu no jaunā pāra vai tālu no kopējā galda, vai pat citā telpā. Bieži kāzās notiek neparedzētas darbības, kā zagšana, izrādes, viesu priekšnesumi, "rūgts" skūpstīšanās, un ja fotogrāfa vieta ir ļoti tālu fotogrāfs nebūs spējīgs atskriet no citas istabas vai tālas vietas, lai nobildētu notiekošo, tāpēc ieteikums fotogrāfu un video operatoru apsēdināt pie kopējā galda vai pie atsevišķa galdiņa, no kura varēs operatīvi sadzirdēt un saredzēt, kas notiek ar jauno pāri.

Transports.

    Kāzu fotografēšana ir nopietns un atbildīgs darbs, tāpēc ieteikums kāzu fotogrāfam atrast vietu kāzu transportā vai viesu transportā, kurš sekos tieši aiz jaunā pāra transportam visu laiku. Jo fotogrāfam vadot savu transportu bieži rodas problēmas parkojoties, sekojot jaunajā pāra transportam, piepeši atstājot transportu tam neparedzētās vietās. Šāda dzīšanās pakaļ kāzinieku transportam un noteikumu pārkāpšana  rada stresu, kas noteikti atsauksies arī uz darba rezultātu.
    Ja fotogrāfs dodas prom pēc mičošanas vienmēr var sarunāt vai nu vakara vadītāju, organizatorus, muzikantus vai kādu no viesiem, lai nogādā fotogrāfu atpakaļ.

Video

Ja Jūsu kāzās ir arī video operators, tad atceraties, ka katram atsevišķi jāvelta laiks materiāla uzņemšanai, jo abi vienlaicīgi strādāt nevar. Video filmai ir vajadzīga kustība, bet foto vajadzīga statika, tāpēc ieteikums nevienu neapdalīt.

Viesi.

Ja viesu starpā ir aktīvi bildētāji ieteikums viņus pabrīdināt, lai netraucē oficiālam kāzu fotogrāfam. Bieži izcilus kadrus izjauc kāds no viesiem, kurš ar mobilo tālruni iztraucē oficiālam kāzu fotogrāfam iejaucoties kadrā.

Ievērībai

Šeit minētas dažas lietas no pieredzes, kas palīdzēs labāk noorganizēt kāzas :

  • Ieplānojiet papildus 15-30 minūtes rezervē katram kāzu norises posmam.
  • Iecerēt  vismaz 30 min pēc baznīcas kopbildēm. Ja cilvēku skaits ir 100-200, tad šis laiks būs viena stunda.
  • Atcerēties, ka piektdienās Rīgā ir korķi. Mēģināt no Rīgas izbraukt ātrāk, pretējā gadījumā Jūs pavadīsiet vairākas stundas transportā, lai tiktu no Rīgas ārā.
  • Atcerēties, ka kāzu limuzīna  ātrums ir mazāks par Jūsu parastā transporta ātrumu. Ieplānojiet laiku ceļā adekvāti.
  • Ieteikums kāzu transportā paņemt līdzi ēdamo un dzeramo (dzeramo ūdeni, sulu, cepumus, jogurtu), jo bieži pārbraukšanas ir ilgas un jauno pāri sāk mocīt izsalkums un slāpes
  • Iegādāties pret odu līdzekli, ja mičošana būs pie viesu nama ārā.
  • Jaunā pāra fotografēšanu noorganizēt atsevišķi no viesiem, jo bieži viesi var traucēt vai novērst jaunā pāra uzmanību.

 

 

Fotogrāfs Andrejs Zavadskis
http://kazas.andreart.net

 

 

Visi raksti ir balstīti uz personīgie un kolēģu pieredzi.
Raksti patstāvīgi tiek papildināti.
Ja Jums ir kas piebilstams droši rakstiet.

Bez autora atļaujas rakstus pārpublicēts ir aizliegts.

 

 


 
 
 
   

     

     
Copyright © Andrejs Zavadskis 2005
Bildes aizliegts izmantot bez autora atļaujas.