Kāzu fotogrāfs Andrejs Zavadskis
 PĒC KĀZĀM.

Vairāki ieteikumi, kā rīkoties ar saņemtām bildēm pēc kāzām.  Kur un kā glabāt, lai pēc 10, 20 un 50 gadiem bildes saglabātos.

Ātrā pārkopēšana.

    Saņemot bildes diskos pirmais, ko iesaku izdarīt ir pārkopēt bildes datorā, kamēr diski ir jauni un labi lasās. Lietojot diskus uz tiem ar laiku rodas skrāpējumi, kuru dēļ pēc laika vairāki faili, kas satur bildes, nenolasīsies.

Arhivēšana

    Otrais obligātais solis ir bilžu arhivēšana. Jums ir jāatceras, ka datora pārkopēšana nav droša, jo datora datu glabātājs (cietais disks) bieži lūzt, un to datu atgriešana var maksāt no 100 līdz 500Ls (dažos gadījumos dati sabojājas neatgriezeniski). Piemēram, datu atjaunošanu veic www.hdd.lv.
Tāpēc pēc iespējas ātrāk ir jāarhivē bildes uz kvalitatīviem DVD diskiem. No DVD disku kvalitātes ir atkarīgs cik ilgi glabāsies Jūsu bildes. Labas kvalitātes DVD disku  mūža ilgums ideālos apstākļos ir 10 gadi. Ideālie apstākļi nozīmē, ka disks netiek lietots, stāv tumšā vietā, kur nav krasu temperatūras un mitruma izmaiņu, un pat pie ideāliem apstākļiem diska virsmu sabojā skābeklis, tāpēc es iesaku arhivēt bildes speciālos DVD diskos, kas paredzēti arhivēšanai (manis iecienītie saucās Verbatim Dvd-r 8x Archival Grade). Latvijā pagaidām tos var nopirkt tikai šeit www.it-r.lv. Šo disku mūža ilgums ir ilgāks, jo pret oksidāciju tie ir pasargāti ar plānu zelta kārtiņu.
    Iesaku uztaisīt bilžu kopijas divos eksemplāros un otru eksemplāru glabāt citā vietā (piemēram, pie vecākiem), lai pasargātu savas bildes no ugunsgrēka, plūdiem, zagļiem u.t.t.

Foto filma.

    Ja Jūs no fotogrāfa saņemat foto filmu jābūt īpaši piesardzīgiem, jo foto filmiņa ir vienīgais oriģinālais bilžu nesējs, kuru nav tik vienkārši pavairot salīdzinājumā ar digitāliem failiem. Tāpēc ar to jāapejas rūpīgi un pēc iespējas mazāk ir jānēsā pa saloniem. Kā arī neiesaku nest Jūsu filmu drukāšanai kaut kādos lētos kaktu kantoros, kur Jūsu filmu var netīšām sabojāt.
    Pirmais, ko es ieteiktu darīt ir noskanēt filmu. Tas nozīmē, ka visus filmu kadrus Jūs iegūsiet digitālā failā. Jo augstāku kvalitāti skanēšanai izvēlēsieties, jo lielākas kvalitātes bildes varēsiet izdrukāt no noskanētajiem failiem. Iesaku izmantot www.jvk.lv vai www.bfs.lv pakalpojumus. Piemēram, vienas foto filmas kadra (viena bilde) normālas kvalitātes  noskanēšana maksā aptuveni 0.20 Ls. Vislabākās kvalitātes skanēšana var maksāt pat līdz 1Ls par vienu filmas kadru (viena bilde). Ar noskanētām bildēm Jūs varēsiet rīkoties tāpat kā ar digitālo fotokameru bildēm : rediģēt, sūtīt draugiem pa epastu, drukāt u.t.t. Gribu piebilst ka kvalitāte drukājot no foto filmas būs augstāka par noskanētajiem digitālajiem failiem. Jūs varat pamēģināt izdrukāt vienu un to pašu bildi, vienu no filmas, bet otru no digitālā faila, lai salīdzinātu kvalitāti, bet drukājot lielākas bildes par 20x30 cm iesaku tomēr lietot filmu.
    Ja gadījumā Jūsu foto filma ir sabojāta vai nozudusi Jūs varat līdzīgi kā foto filmu, noskanēt arī fotogrāfijas, lai pēc tam tās pavairotu.
Filmu labāk glabāt sagrieztu loksnēs speciālās kabatiņās (var iegādāties nopietnākos foto salonos) tumšā un sausā vietā, kur pēc iespējas mazāk notiek mitruma un temperatūru svārstības.
 

Drukāšana.

    Drukājiet bildes tikai pārbaudītās vai dzirdētās vietās. Neizmantojiet tādu svarīgu bilžu drukāšanai lētus un nepazīstamus kaktu kantorus, kioskus un citas vietas. Ja Jūs uz foto salonu nesat diskus drukāšanai, tad iesaku šim mērķim izveidot kopijas disku ar Jūsu bildēm, jo var gadīties, ka operātors ar Jūsu disku apiesies ne īpaši saudzīgi, tāpēc papildus kopijas tikai apdrošinās pret bilžu nozušanu.
    Ērts veids ir izmantot Interneta starpniecību, lai nosūtītu bildes drukāšanai. Šādu iespēju piedāvā www.fotki.lv, www.poga.lv, www.elkorfoto.lv, www.picturehappy.lv u.c.
Manā citā rakstā ir vairāk aizskarta tēma par drukāšanas iespējām Latvijā un Ārzemēs.

Interneta galerijas

    Iesaku vislabākās bildes iekopēt un glabāt iekš foto.inbox.lv, www.fotki.lv vai picasaweb.google.lv, tādā veidā Jums būs pieeja Jūsu kāzu bildēm no jebkuras vietas, kur ir dators un internets. Jūs varēsiet rādīt kāzu bildes draugiem un paziņām vienkārši nosūtot Interneta adresi, kur glabājās Jūsu bildes.
    Šis arī skaitās kā viens no drošākajiem bilžu arhivēšanas paņēmieniem, jo serveros, kur atrodas šīs mājaslapas, par drošību rūpējās speciālisti un dati tiek sargāti ļoti rūpīgi jo no tiem ir atkarīgs mājaslapas prestižs un bizness. Jūsu iekopētās bildes būs pasargātas no negadījumiem.
Līdzīgi resursi ārzemēs ir www.flickr.com , www.koffeephoto.com un  picasaweb.google.com.

Viesi un radi.

    Neaizmirstiet arī par viesiem. Katram viesim būs patīkami saņemt kādas bildes no kāzām, kur viņš ir redzams. Ja ir iespēja iesaku viesiem sarakstīt diskā bildes, kurās viņi ir redzami, kopbildes un Jūsu labākās kāzu bildes par atmiņu no kāzām. Pēc iespējas vairāk sadrukājiet bildes un izdaliet starp viesiem un radiem.

 

 

 

Fotogrāfs Andrejs Zavadskis
http://kazas.andreart.net

 

 

Visi raksti ir balstīti uz personīgie un kolēģu pieredzi.
Raksti patstāvīgi tiek papildināti.
Ja Jums ir kas piebilstams droši rakstiet.

Bez autora atļaujas rakstus pārpublicēts ir aizliegts.

 

 


 
 
 
   

     

     
Copyright © Andrejs Zavadskis 2005
Bildes aizliegts izmantot bez autora atļaujas.